За християнським календарем, 29 березня заведено шанувати пам’ять мученика Марка. Проповідував віру в Бога у часи правління Юліана Відступника. Слуги Юліана довгий час переслідували Марка та вбивали тих, хто прислухався вірі в Бога. На захист вірян Марк був змушений повернутися. Над ним дуже сильно знущалися та жорстоко катували його. Але він мужньо сприймав всі ті жорстокі знущання, які вчиняли язичники. Вони хотіли, щоб Марк збудував нове капище або віддав великі кошти.
Поступово вони зменшували ціну, але той не бажав платити ні гроша. Він був настільки сильний, що ті його невдовзі відпустили та через деякий час зрадники все ж таки повернулися до істинної віри.
Цього дня люди вирушали у березняки збирати сік. Саме 29 березня сік має цілющі властивості та по-справжньому смачний. Цей сік використовували, як ліки проти хвороб, що використовували мольфари. Береза символізувала життя та здоров’я. В народі свято отримало назву – Іван-пустельник, Кирило, День Берези, Марк. Треба в цей день прислухатися до берези, якщо сік добре рухається по березі, то настане відлига.
Вірували що березовий прутик може вилікувати хворобу дитинки, якщо ним тихенько вдарити дитину. Протикали в даху березовий прут, це слугувало оберегом проти блискавки. Про березу ви можете прочитати у Святому Письмі, там написано, що саме під березою Діва Марія ховалися разом з Ісусом, тому до цього дерева треба ставитися з повагою.
Прикмети цього дня:
- Чекай гарний врожай вівса, якщо цього дня йде злива.
- Тепла ще скоро не чекай, якщо гуси йдуть на лід.
- Влітку йтиме дощ, якщо вдосталь березового соку.
- Весною буде тепло, якщо на озері багато лебедів.
- Чекай грози влітку, якщо сороки гнізда низько в’ють.
- Холодно стане, якщо чутно грім.
- Дощ почнеться, якщо сонце сідає за хмари.
- Буде спекотна погода, якщо хмари дуже швидко пливуть в одну сторону.