1 вересня — святого Симеона. Що можна робити в цей день, та чого не варто

Вшанувати пам’ять святого ченця Симеона Стовпника заведено 1 вересня. Також, цього дня вшановують його мати – Марфу Каппадокійську. Люди назвали цей день просто —  Симеон — літопроводець. Народився у Сирії та був засновником жорсткої форми аскетизму.

Створив стовпництво та був нагороджений Всевишнім даром зцілення та віщування. Люди проводжають літо та зустрічають осінь, тому з цієї нагоди влаштовують веселі гуляння.

Народився у бідній родині, у Сирії. Бувши юнаком, пас овець разом із батьком. Проходячи повз церкви, почув співи, які йому стали цікавими. Після цього, він часто став ходити до церкви. Коли він молився, йому привиділось видіння. У сні він копав фундамент, а невідомий голос наказував йому не зупинятися. З цього він зрозумів, що працюючи можна досягти якоїсь мети. Цей знак був особливим. Через це він вирушив до пустелі, якомога далі від людей та різних спокус. У період відлюдькуватості, він збудував посеред пустелі високий стовп. Працював він постійно та мало відпочивав. Він намагався зрозуміти свою сутність та для чого прийшов на цей світ. Він харчувався тим, що приносили йому люди. Він був прикладом для багатьох язичників, які після стали християнами. Жив святий дуже довго, а після смерті був похований в Антіохії.

Цей день вважався сприятливим для святкування весіль та новосілля. Люди викликали домового, охоронця будинку. Потрібно було поруч з пічкою поставити миску з молоком та мішок. Домовик повинен був після цього прийти у дім. Після, його пригощали горілкою, хлібом та сіллю. Зараз ця традиція зникла й люди не проводять такі обряди під час переїзду у нове житло.

Люди проводжали літо та готувалися до зими. Селяни збирали врожай та готували заготівлі. Ще 1 вересня розпочиналося бабине літо. Господині стелили льон та тріпали пеньку. Ввечері дівчата сідали за ворожіння на нитках. Таким способом дівчата дізнавалися, який буде у них чоловік. Рівна пряжа – чоловік буде гарним та працьовитим, якщо ні – поганим ледацюгою.

У цей день проводили свята та ярмарки. Люди встановлювали по середині села стовп, а на верхівку ставили фігурку Симеона. Парубки на час повинні були зняти фігурку зі стовпа.

Обряди цього дня:

  • У давнину люди цього дня влаштовували поховання мух. Так люди уберігали себе від проблем. Поховання відбувалося за всіма почестями. Труну робили з огірків або ріпи.
  • Ще люди постригали дітей у хліборобів та воїнів. Під час обряду читали спеціальну молитву та обрізали трохи волосся. Після садили дитину на коня та водили двором. Хлопчиків у родині виховував чоловік.
  • У цей день влаштовувались жіночі посиденьки при свічках. Дівчата плели коси та теревенили при свічках.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!