22 березня велике свято — Сорок Святих. Що має зробити в цей день кожна жінка

Весною у березні, 22 числа, заведено шанувати пам’ять Великомучеників Севастійських. В народі свято має назву Сорок Святих або «Сороки».

Це свято назване на честь 40 воїнів, яких завели у Севастійське озеро й на протязі ночі воно покрилося повністю льодом. Один з мучеників не витримав та вийшов з води, але загинув. Побачивши, який сильний дух у хлопців, один з воїнів замість померлого зайшов у крижану воду та промовив: «Я теж християнин!» та їх знову виявилося сорок. Це свято вважається дуже шанобливим.

Жінкам заведено цього дня випікати 40 булочок у формі – жайворонків, сорок або різноманітних пташок. У це свято додому верталися з теплих країв птахи. У різних містах існували свої традиції поводження зі спеченими пташками. Хтось дарував сусідам, а дехто вішав їх на дерева та кущі, роздавали дітлахам. Збиралися всім селом, святкували та зазивали весну.

Вірували, що сорока в цей день збирає сорок гілочок та в’є з них гнізда. Це гніздо було оберегом для родини, яка мешкає поруч.

Молодицям необхідно було відварити 40 вареників та нагодувати ними парубків, щоб вберегти любисток від ураження морозами. З любистку варили відвар та мили волосся, запах відвару приманював парубків.

Діти, які ходять до школи – вчителям несли 40 бубликів, щоб добре навчатися.

У храмі Божому, жінки запалювали 40 свічок та стільки ж відбивали поклонів.

На Сорок Святих заборонено працювати, бо можна назбирати сорок хвороб.

За теплої погоди сіяли горох, сподіваючись, що на кожному пагоні буде 40 стручків з сорока горошинами. Засівали городи маком, чекаючи гарний врожай.

Також, дуже давно заведено було змайструвати ляльку із соломи, яка нагадувала зиму. Її несли за село та запалювали, щоб прогнати зиму, а весну покликати. Такі обряди проводили на Теплого Олексія, Явдохи та Благовіщення.

Селяни проводили обряд «Топтати ряст». Ті хто топтав перші пагони, закликав здоров’я на весь рік. Також, вони вважали, що після цього свята можуть бути ще сорок заморозків. Лічили лисих осіб чоловічої статі – це означало стільки днів буде мороз.

Дружини молилися у церквах, щоб чоловіки скоріше повернулися додому.

Прикмети цього дня:

  • Чекай тепла та посівних, якщо сьогодні хмари ходять та морозно на вулиці.
  • Тепло буде, якщо прилетять сороки та галки.
  • Чекай гарний врожай, якщо сонце у колах.
  • На Петрівку буде така сама погода, як 22 березня.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!