Сьогодні, 10 квітня, в православному календарі відзначається свято мученика Терентія та його друзів. Народна назва свята — Терентій Маревний, або просто день Терентія. Цей день має свою власну історію, традиції та прикмети, які варто знати. Крім того, важливо не пропустити світанок, оскільки на цей день дуже важливо побачити Сонце.
Святий Терентій — жертва вбивства за християнську віру
Терентій жив у III столітті та вірив у Христа. Коли до влади прийшов імператор Декій, він почав гонити християн. Терентій і його соратники відмовилися відступати від віри, за що були ув’язнені та піддані жорстоким катуванням. Але Ангел Господній з’явився у в’язниці, нагодував в’язнів та зняв з них кайдани. Тоді імператор велів заповнити камеру зміями, але Терентій та його друзі залишилися невразливими, що шокувало мучителів. На наступний день, імператор велів відрубати голови Терентію та його соратникам. Ця історія свідчить про стійкість та віру святого Терентія в Бога, за яку він заплатив своїм життям.
Традиції та ворожіння в день Терентія
10 квітня вважається особливим днем, коли настає час для зустрічей, розв’язання важливих питань та проведення заходів. Також ця дата вважається сприятливою для проведення любовних ворожінь та магії. За народними переказами, на день Терентія можна дізнатися про майбутні події на ближчі три місяці, використовуючи ворожіння з першим зустрічним на вулиці, людиною або твариною. Наприклад, проліт птаха означає знайомство з цікавою людиною або важливе повідомлення, а жінка-бабуся — до хвороб і невдач.
За старовинним звичаєм, 10 квітня слов’яни спостерігали за сходом сонця, щоб не пропустити момент, коли воно зійде. Для наших предків поняття «сходу» і «заходу» сонця були дуже важливими, адже вважалося, що це могутнє світило народжується на сході та дарує життя всьому живому на землі. Після християнської конвертації на Русі, люди почали вірити, що на сході живе Бог, а на заході — вічний людський супротивник і ворог Сатана. Селяни спостерігали за сходом сонця, щоб дізнатися, який урожай чекати майбутнім літом. За народними повір’ями, той, хто на яскраве сонце погляне опівдні 10 квітня, позбудеться пелени з очей. Так що, якщо у вас є проблеми із зором, спробуйте вийти на вулицю опівдні та звернути свій погляд до небесного світила, після чого тричі перехрестіться.
Народна мудрість про схід сонця та прикмети: вірили у зв’язок з розумом, здоров’ям та успіхом протягом дня, а також у небезпеку сонячних затемнень для врожаю.
За ранками народжуються розумні люди, а за полудня — ледарі. Також вважалося, що прокинутися за годину до сходу сонця допомагає розкрити таємні помисли, а пізніше прокидання може спричинити недуги та невдачі. На жаль, сонячні затемнення в минулому спричиняли страх та появу жахливих прикмет, але з розвитком науки вони стали здається невинними. Однак, прикмета про поганий врожай після сонячного затемнення і досі зберігає свою актуальність.
Погодні прикмети на 10 квітня
За погодними прикметами, які пов’язані з днем Терентія, можна передбачити наближення теплої погоди. Наприклад, якщо до 10 квітня з’явилися перші павуки, то можна очікувати настання тепла. А якщо на ліщині перед цим днем вже з’явилися сережки, то температури нижче нуля вже не будуть турбувати. Такі прикмети є цікавими, але їх не можна вважати точними передбаченнями погоди.