10 жовтня — святого мученика Євлампія. На що слід звернути увагу в цей день усім господарям

Вшанувати пам’ять святого мученика Євлампія та мучениці Євлампії, потрібно 10 жовтня. Вони до останньої миті свого життя залишалися з Всевишнім. Після смерті, вони вознеслися на небеса.

Пізніше свято мало назву Євлампій Зимовказівник або Євлампієвим днем. Судячи з цього дня можна було дізнатися, яка буде зима цьогоріч.

Жили брат з сестрою у Нікомедії, за часів правління Максиміана Геркулія. Він був дуже суворим правителем й не любив непокірних. Солдати завітали до будинку Євлампія та привели його до правителя, який почав вмовляти зрадити Всевишнього. Євлампій був непохитний у своєму рішенні, що розлютило городоначальника. Чоловіка піддали тортурам, катували залізними прутами. Якось він попросив зупинити все це жахіття та вирішив стати на сторону язичників. Правитель зрадів, не здогадуючись про наміри Євлампія. Коли той зайшов до храму язичників, він підняв руки у гору та почав молитися. У той момент почали розсипатися статуї й люди, які були присутніми у храмі, почали вірувати у Всевишнього. Це викликало лють у правителя й він піддав тортурам святого. Сестра не могла просто дивитися на страждання брата, тому приєдналася до нього. Їх тіла кидали у піч, але вони залишилися неушкодженими. Після їм відсікли голови.

Люди займалися заготівлею скіп, які давали світло зимовими вечорами. Також, шукали смолянисті Поліна, звідки відрубували не великі тріски, щоб розпалювати піч. Скіпи затискали спеціальним інструментом, запалювали, а зверху ставили миску з водою. За процесом горіння спостерігали діти. Згорілі тріски заміняли, як тільки вони перегорали.

За традицією люди збирали руту, бо вона захищала людей від лихого ока та пристріту. Букети з травою розвішували під стелею, у кутах від нечистої.

Прикмети:

Зима прийде рано, а весна принесе гарний врожай, якщо верхівка верби ще зелена.

Чекайте теплої погоди, якщо до цього дня не було морозів.

Якщо Місяць дивиться на Північ — скоро прийде холод.

Якщо Місяць дивиться на Південь — заморозків не буде.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!