11 грудня — Никона Печерського: що можна та чого не варто робити в цей день усім християнам

11 грудня заведено вшановувати пам’ять Никона Печерського або Никона Сухого. Про святого стало відома за часів існування Лаври. Він був учнем Антонія Печерського, першого засновника Лаври та ігумена.

Никон проводив постриг всіх, хто приходив на службу до Лаври. Це були ченці та трудівники. До нього на підстриг приходили знатні люди — боярин Варлаам та київський скарбник Єфрем. За ці дії на Лавру зійшов гнів князя Ізяслава. Через це святий вирішив переїхати в іншу обитель  — Тмутараканське Князівство. Про це дізналися багато людей, яки приходили, щоб прийняти чернечий постриг. Згодом братія стала великою й святий повернувся у Лавру.

Князем вже став брат Ізяслава — Всеслав. Через 4 роки помер Антоній й його місце зайняв Никон.

Цього дня заведено прославляти сонце. Як тільки воно сходило, люди запалювали лампади, молилися та відганяли нечисту силу. Читали молитви, щоб позбутися хвороб. Також, загадували бажання. Щоб воно справдилося, потрібно було відірвати гілку яблуні, поставити у відро та три рази обійти його, промовляючи своє бажання. Якщо гілка до настання Різдва почне рости, бажання здійсниться.

Молоді парубки ввечері ворожили на кохання. Потрібно було палити піч мокрими дровами. Коли починав йти дим з труби, хлопці виходили на вулицю, ставали лицем перед дверима та промовляли любовну змову.

Прикмети 11 грудня:

  • Чекайте сильних морозів, якщо білки ховаються у дуплі.
  • Чекайте бурі, якщо ворони низько літають над деревами.
  • Чекайте хвороби, якщо проллєте їжу з тарілки.
  • Скоро прийдуть морози, якщо яскраво світить сонце.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!