Цьогоріч Україна постала перед ще одним складним вибором. Йдеться про дату святкування Різдва Христового: 25 грудня чи 7 січня. 25 грудня оголосили державним вихідним.
То чому ж католики і православні християни відзначають народження Ісуса Христа в різні дні? Ще у IV столітті головними патріархатами були Римський (Західний) і Константинопольський (Східний). Різні фактори спричинили ворожнечу між цими церквами. Почали виникати розбіжності у обрядах та віровченнях.
Папа Римський і Константинопольський Патріарх не поступались ні в чому один одному. Східна церква взагалі прийняла рішення відділитися від Західної. Це потягнуло за собою багато сварок та інтриг. Зрештою, у 1054 році християни поділилися на католиків та православних.
Слід зазначити, що ще до XVI століття всі християни дотримувались Юліанського календаря, аж поки Папа Римський Григорій XIII не ввів новий тип літочислення – Григоріанський. Православний Патріарх не підтримав такого новаторства, тому Східна церква і надалі користувалась Юліанським календарем. Зараз у православних і католиків різниця в часі між святами становить 14 діб.
25 грудня відзначають Різдво 75% християн по всьому світу, а 7 січня – 25% вірян. В Україні 80% віруючих людей – християни, а 20% – греко-католики та римо-католики. .
Днем народження Ісуса, опираючись на астрономічний календар, визнають період відразу після зимового сонцестояння. З 25 грудня день стає довшим, тому ця дата така символічна. Також віряни дотримуються Великого посту, що триває до Різдва. Католики не переривають піст, а православні відзначають Новий рік, порушуючи всі заборони.
Перехід на Григоріанський календар – правильне і зважене рішення, крок вперед, відновлення балансу. Але до цього треба підготувати суспільство, наводячи аргументи з історії християнства.