15 вересня — день святого Микити. До нього моляться і просять здоров’я для дітей

У християнстві 15 вересня заведено шанувати великомученика Микиту Готського.

Він все своє життя розповідав та навчав християнській вірі весь світ. Вів боротьбу з язичницькою вірою, за це його спалили живцем. Його священні останки почали зцілювати людей.

Микита є покровителем хворих дітей та домашніх птахів. В народі свято отримало назву Микита осінній або Микита — гусятник.

Селяни цього дня займаються підстриганням овець, зрізанням ріпи та різанням гусей. Дикі гуси в цей день вже вирушили до теплих країв. Щоб дізнатися, яка погода очікує людей найближчим часом, люди спостерігали за гусьми. Якщо вони підіймали лапи – чекай холодів. Стоїть гусак на одній нозі – чекай морозів. Якщо ховає ніс під крило – зими чекай ранньої. Якщо положить лапи у воді – буде тепло. Також, люди порівнювали Чумацький шлях з гусячим шляхом. По ньому гуси відлітали до теплих країв й вертались назад. Селяни починали вирізати гусей вдома, щоб потім продати їх. Мисливці цього дня вирушали полювати на гусей. Також, заведено влаштовувати гусячі бої.

На святкових столах повинні бути присутні страви з гусятини. Люди вірили, що гусей охороняє водяний, тому цього дня кидали гусака з відтятою головою. Таким жестом люди дякували водяному за його працю, голову відносили до пташиного двору, щоб водяний порахував кількість гусей, по головах. Якщо знехтувати таким звичаєм, тоді охоронець буде мучити свійських птахів.

Якщо у вас постійно болять зуби, потрібно цього дня скуштувати страву, яка приготована з ріпи. Якщо ви вирушили у подорож, то зробили все вірно. Ваша поїздка вдасться.

Прикмети цього дня:

  • Чекай сильного вітру завтра, якщо сьогодні ясна погода.
  • Чекай весну пізно та сиру, якщо сьогодні йде дощ.
  • Зима буде холодною, якщо у лісі багато мурашників.
  • Не дорахувались гусака, значить його викрав водяний.
  • Чекай теплої осені, якщо дикі гуси розсілися на землі.
  • Чекай зливи, якщо качки пірнають у воду з головою.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!