29 серпня — Горіховий Спас. Головні традиції та заборони, яких слід дотримуватися усім християнам

Свято — перенесення Нерукотворного Образу Господнього заведено відзначати 29 серпня. Люди називають свято Горіховим Спасом, спожинки або Спасом на полотні.

Свято має своє тлумачення. Якщо прочитати легенду про царя Класу, можна дізнатися про цей спас. Цар пізнав важку поразку й тоді вирішив звернутися за допомогою до Ісуса. Христос сказав, що для допомоги йому знадобиться рушник та вода. Ісус умив лице царя та витер його рушником. На цьому рушнику відбився лик Ісуса.

Коли цар доторкнувся до рушника, тоді відразу одужав. Згодом імператор Костянтин Багрянородний наказав викупити рушник та привести його до Константинополя. Саме через це свято почали називати Спас на полотні.

Спас називають горіховим, бо у цей день заведено збирати врожай горіхів.

Спожинки або Хлібний спас, свято отримало назву через  те, що у цей період висівали озиму пшеницю та збирали хліб, який ще дозрівав.

Жінки ранок розпочинали з замішування борошно з цьогорічного врожаю та випікали короваї. Сьогодні суворо забороняється викидати хліб та топтатися по крихтах хліба.

На це свято не забороняється робота по господарству. Якщо у цей день лінуватися, то протягом року можна перенести 33 нещастя. Гарний день для того, щоб заготовити банні віники з ліщини. Гілки слід вирішувати окремо від інших дерев, бо саме вони володіють цілющими силами. Такий віник може вилікувати від серйозних хвороб.

Люди на Горіховий Спас залучали удачу до себе, бо горіх символізував достаток. Збираючи  горіхи, люди намагалися знайти гілку, на якій буде 2 або 3 горішки.

Люди шукали собі горіховий талісман – це строєний або здвоєний горішок. Якщо пощастить знайти такий горіх, людина протягом року не пізнає нужди. Під час знайдення такого горішка, промовляли спеціальні слова: «Як ви один до одного прирослися, так й до мене благополуччя приростай, мій гаманець обтяжуйте, мої фінанси множте». Цей талісман слід носити завжди з собою. Горіхи не повинні бути гнилими, бо так вас чекатиме низка неприємностей. Горіхи, де є черв’як принесуть біду у дім. Якщо вам на голову впаде горіх, це дуже гарна прикмета, яка принесе багатство та гарну звістку.

Ще заведено проводити обряд з зернами, які так само залучають удачу. Варто взяти лівою рукою жменю зерна та покласти у мішечок з тканини й промовити спеціальні слова: «Звертаюся до тебе, новий хлібний урожай! Ти мені у житті везіння дай. Як я хлібець із зерен спечу, так до себе удачу залучу. Буде фортуна завжди поруч зі мною, а негаразди з бідами обійдуть мій будинок стороною». Після слід зав’язати 3 вузли на мішечку та сховати його. Коли мине 3 доби, слід зерно перемолоти та з борошна спекти хлібину та з’їсти самому.

Прикмети:

  • У вересні слід чекати теплої погоди, якщо цього дня почуєте грозу.
  • На Покрову будуть перші заморозки, якщо у цей день зграї журавлів полетять у теплі краї.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!