21 березня — святого Фоми. Як правильно провести його кожному християнину, та чого не можна робити

За народними повір’ями, існує ритуал, який може допомогти прогнати хворобу. Він пов’язаний зі святом Водяного, яке за православним календарем відзначається 21 березня на честь святителя Фоми, патріарха Константинопольського. Цей ритуал полягає в тому, що в цей день люди збирають воду зі святого джерела або водойми, несуть її додому та вживають протягом дня. Вірять, що це святе джерело має цілющу силу, яка може допомогти позбутися від хвороб та негативних енергій.

Хто такий святий Фома?

Фома був патріархом Константинопольської церкви у VI-VII століттях. Під час його патріаршества сталося грізне знамення — хрести, що несли під час хресного ходу, раптово почали битися один з одним і ламатися, що за віруванням означало настання церковних чвар та бід. Фома, в жаху від цього знамення, став просити старця молитися за нього, щоб Господь забрав його душу в Інший світ раніше, ніж настануть біди. І справді, пізніше Фома помер, а знамення сталися, коли наступник Фоми зійшов на патріарший престол, патріарх Сергій, впав у єресь.

Традиції й обряди у цей день

За народними українськими традиціями, 21 березня вважалося останнім днем, коли можна їздити на санях. Після цього, сани чистили, просушували й зберігали до наступної зими. Селяни також змінювали взуття, ховали валянки та діставали постоли з берести. Цей звичай зберігся і в наші дні, коли люди чистять своє взуття та готують його зберігатися до нового сезону. Народна віра стверджувала, що 21 березня прокидається голодний та сердитий Водяний, тому серед рибалок було звичним задобрювати його медом, хлібом та монетами, щоб він не розганяв рибу і посилав вдалу рибалку.

Народна магія допоможе здолати недуги

Українські предки вранці 21 березня ходили до храму, де молилися святому Фомі за зцілення від різних недуг. Також в домашніх умовах на цей день відбувалися ритуали, які сприяли швидкому одужанню від хвороб.

Обряд на воді

Цей ритуал рекомендується виконувати перед сном. Потрібно наповнити ванну теплою водою, додати п’ять столових ложок звичайної або морської солі, і протягом пів години полежати в солоній воді. Після цього потрібно витертися насухо рушником і одягнути чистий одяг. Залишок води з ванни можна вилити під корінь дерева або чагарнику, сказавши при цьому: «Поки у воді лежала, усі болячки з себе змила, і геть їх тепер відправила. Всі недуги в землю пішли, мені жодної не залишилося».

Обряд на перехресті

Цей обряд полягає в тому, щоб зав’язати на мотузці вузлики, які відповідають кількості хвороб у людини. При зав’язуванні кожного вузлика потрібно назвати хворобу, наприклад, головний біль, кашель тощо. Кількість вузликів визначає кількість свічок, які необхідно купити та поставити в церкві. Далі потрібно підпалити мотузку з сірниками на безлюдному перехресті та виговорити спеціальні слова, щоб привабити чортів, які заберуть хвороби, що були зав’язані на мотузці.

«Чортики, братики, швидкі хлопці. Нумо, скоренько прибігайте і всі мої хвороби забирайте. Будете тепер на вузлах моїх кататися, а мені навіки без недуг залишатися. Язик, ключ, замок. Амінь».

Після цього слід зайти до церкви та поставити свічки за своє здоров’я. Якщо ритуал був проведений у вечірній час, то свічки можна поставити наступного дня.

Погодні прикмети на цей день

Якщо на небі сьогодні сині хмари, то найближчі дні будуть теплими, але дощовими. Якщо 21 березня почути гуркіт грому, то очікується урожайне літо.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!