3 травня — Федора Наводника. Що потрібно зробити кожному в цей день

За православним календарем 3 травня заведено шанувати пам’ять преподобного Федора Тріхина. В народі свято отримало назву день Федора Наводника, Федір – Власянічник, Окликання предків.

Федір, щу е молодому віці прийняв чернечий постриг та відмовився від всіх земних благ. За своє життя він зцілив безліч людей та створив купу чудес. Після його смерті люди приходили до священних мощей та виліковувалися.

З давніх часів в цей день поминали покійні душі. Заборонялася фізична праця, святкування весіль та обрядів хрещення. Не можна ловити рибу в цей день.

Так, як свято має назву окликання мертвих – в цей день відкриваються ворота в земний світ, щоб померлі могли поспілкуватися з живими. Покликати мертвих могла найстарша жінка в родині. Для цього вона з самого ранку йшла на цвинтар та плакала на могилі родича, розповідала про своє тяжке життя без нього. Потім запрошувала його повернутися додому. Якщо померлий родич знаходиться далеко й немає можливості доїхати до нього, то необхідно було просто голосно покликати його стоячи у себе у дворі. Так робили постійно й це не викликало ніяких непорозумінь. Після такого обряду накривали поминальний обід та готували 12 страв. Готували в основному гарячі страви, щоб з них йшов пар, яким харчувалися покійники.В давні часи для померлих окремо ставили стіл, накривали його скатертиною, ставили хліб та сіль, запалювали свічки. За столом залишали одне місце порожнім, щоб туди сів померлий родич. Не дозволялося в цей день ставити ноги на поперечини стільців та столу, бо на них усамітнювалися душі померлих. Вони залишаються в родині до пів ночі. Проводжали померлих всі члени родини, вони виходили на двір та стояли у повній тиші. Коли чули, що подув вітер, це був знак того, що душі повернулися до себе додому.

До цього дня слід прибрати в будинку, одягти новий одяг, не сваритися та не лаятися. На цвинтар з собою треба принести гвоздики, вони символізують печаль та скорботу. Якщо цей день припадає на тиждень Великодня, то ці обряди слід відкласти аж до свята Радониці.Прикмети цього дня:

  • Врожай меду буде поганим, якщо в цей день іде дощ.
  • Чекай гарний врожай, якщо в цей день вперше прогримів грім.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!