У лютому, 20 числа, заведено шанувати пам’ять преподобного Лева, єпископа Катанського. За народними сказаннями, свято мало назву день Катиша та Лев Катальщиков.
У Лева було дуже добре та відкрите серце. Він займався добрими справами, піклувався про хворих людей, безхатьків, осиротілих та жінок, які поховали своїх чоловіків. В той день, коли він помер та був похорон, сталося чудо. До Лева доторкнулась жіночка, яка стікала кров’ю. Після цього дотику вона зцілилася.
Цього дня, заведено кататися з гірок на санчатах. Таким способом вшановували пам’ять Лева Катальщика. Так, як це були останні дні зими, люди намагалися насититися останніми розвагами взимку. Вони вірували, що стануть щасливими на весь рік.
Не бажано цього дня займатися ніякими справами та давати обіцянки. Все це зійде нанівець.
Якщо людина захворіла 20 лютого, то лікування буде тяжким та тривалим, може навіть призвести до гибелі.
У день Катиша дотримуйтесь повір’я «Не можна спостерігати за небом». Вважали, що зірки, які падають з неба — вели за собою смерть тому, хто це побачив або його рідних.
Люди порівнювали зірки на небі з долями людськими. Стверджували, що зірок на небі стільки, скільки живе людей на планеті. На небі загоряється зірка, коли народжується немовля та світить до його останніх днів, а потім згасає й падає з неба.
Віщували масову загибель людей, коли починався зорепад. Також, прислухалися такої прикмети: «Якщо зірка впала зліва – станеться лихо, а з права – чекай доброї звістки». Іноді люди намагалися обхитрувати долю, обернувшись так, щоб зірка впала з правої сторони. Але, якщо в цей день сталося так, що ви побачили падаючі зорі, необхідно промовити слова: «Амінь. Розсипся». Цим ви зупините прокляття.
Зорі, що падають — в народі охрещували злими духами, маніяками. Ці духи розходилися по землі проникаючи в домівки господинь, які цього дня залишилися вдома самі. В якості оберегу, необхідно перед сном три рази перехрестити всі входи та виходи з домівки. Поклавши якусь річ чоловіка біля голови та прочитавши три рази «Отче наш» засинати.
Заведено на це свято випікати обрядові «кокурки» — це таке печиво, яке готували на коров’ячому маслі й мало круглу форму.
Прийнято у День Льва спробувати добути вогонь з горна у ковалів. Якщо у вас вийшло, несіть вогонь у поле. Таким способом скріпляли єднання борони, сохи та землі.
Прикмети цього дня.
- Не чекай гарного врожаю, якщо 20 лютого йде сніг.
- Очікуйте снігопад, якщо птахи літають високо у небі. А якщо в снігу пораються, чекайте відлиги.