23 січня — Агафій-півхлібник: історія, традиції та прикмети свята, про які варто знати

23 січня заведено вшановувати пам’ять мучеників Агафангела та Климента. Люди прозвали цей день Агафій — півхлібник.

Жили мученики тоді, коли дуже суворо переслідували християн. Климент був вчителем Агафангела. Мати Климента була християнкою, а батько язичником, який помер дуже рано. Коли йому виповнилося дванадцять років, мати померла й його почала виховувати Софія. Климент знав, що у майбутньому буде страждати за свою віру та християн. Коли він служив у християнській громаді, отримав сан читця, а потім став дияконом та єпископом.

За його віросповідання, був ув’язнений. Там його намагалися переманити на язичницький бік, але все було марним. Наглядачі надихнулись силою волі святого та почали вірувати у Всевишнього. За їх вибір, наглядачів стратили. До Климента почали приходити багато людей за порадою та допомогою. Згодом його переправили до правителя Максиміліана. Понести покарання з Климентом вирішив його учень Агафангел. Правитель Максиміліан вирішив передати святих на страту чиновнику Агрипину. Він дуже сильно знущався з них. Катів, які знущалися зі святих, люди закидали камінням. Після цього Агафангел та Климент почали проповідувати християнську віру. Вони зцілювали людей та допомагали нужденним. Згодом їх знову запроторили до в’язниці й там вбили Агафангела. Християни визволили Климента та сховали, але його знайшли та обезголовили язичники.

Люди за традицією перевіряли свої комори, готувалися до посівної та місця до нового врожаю. Господині випікали пироги з куркою, який був символом родючості. Ним пригощали родину та домашніх тварин. Цього дня заведено зустрічати мандрівників хлібом та сіллю, дати їм нічліг та прихисток. Заборонялося з настанням темряви дивитися на небо. Якщо побачите падаючу зірку, хтось помре у родині.

Прикмети цього дня:

  • Чекайте гарного врожаю хліба, якщо у цей день сипле сніг.
  • У серпні буде спекотна погода, якщо на вулиці морозно.
  • Чекайте відлиги, якщо білки активно скачуть по деревах.
  • Чекайте морозів, якщо синиця закричала зранку.
  • Чекайте морозів або відлиги, якщо качки купаються у снігу.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!