22 вересня — день Фоки. Що потрібно зробити, щоб вберегти дім від усього злого

За християнським календарем, 22 вересня, заведено шанувати священномученика Фоку єпископа Синопського. У народі свято називають день Фоки або листодер. Все своє життя він проповідував Євангеліє, за що його й стратили.

Також, цього дня шанують пам’ять пророка Іону. Існує повір’я, що якщо шишка у лісі впаде на голову, то скоро розбагатієте.

З цього дня починались сильні вітри, тому з дерев почали опадати листя. Люди боялись цих вітрів, бо вірили, що вони принесуть різноманітні хвороби та нечисту силу. Тому, цього дня ні в якому разі не нищили мурашників, не спалювали старі мітли та не били палицями та мотузками землю.

Існувало кілька обрядів для захисту своєї оселі від злого духа.

  • Люди майстрували з пір’я, намистинок, ґудзиків. Ці елементи приєднували на вербові гілки та окроплювали свяченою водою. Обереги розміщали біля вікон. Через вікно нечиста сила могла обманом потрапити до оселі, прикинувшись комахою або пташкою.
  • Захист для дверей. Потрібно начисто вимити двері, а воду вилити якомога далі від будинку на перехресті. Ганчірку слід закопати під осикою. Далі потрібно було окропити двері освяченою водою, перехреститись та прочитати молитву «Отче наш» три рази. Такий обряд дуже потужний.
  • Розмістіть по кутах оселі гілки осики, вони нададуть сильний захист.

Прикмети цього дня:

  • Чекайте снігопадів, якщо на березі ще залишилось листя.
  • Зима вже на порозі, якщо на клені та черемусі немає листя.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!