6 лютого — пам’ять святої Ксенії. Що заборонено робити жінкам в цей особливий день.

6 лютого згідно з календарем, вшановують пам’ять святої Ксенії. Народ називає це свято – «Аксинін день», а за старим календарем святкували його 24 січня. Це свято має й інші назви – День Ксенії, Ксенія Петебурзька, Ксенія Полузимниця, Ксенія Полухлібниця.

Хто ж така Ксенія? Ця жінка дуже рано втратила свого чоловіка. Коханий помер раптово і навіть не встигнувши вимолити прощення у Господа Бога. Тому, Ксенія вирішила замість нього виконати цю місію та присвятила цьому все своє життя. Всі свої нажиті статки вона віддала нужденним, одягла на себе одяг коханого і взяла на себе подвиг безумства. Через деякий час, Всевишній нагородив її умінням пророцтва й зцілення.

З давніх-давен це свято порівнювали з весною. Казали, яка Ксенія цього дня – така і буде весна.

Гарні хазяїва цього дня перераховували чи вистачить пшениці до наступного врожаю. Звідси й походить назва Ксенія Полухлібниця. В різних областях святкують свій день половини зими, через те, що кліматичні умови різні. До 6 лютого прийнято було з’їсти половину запасів хлібу, а інша половина повинна була залишитись. Люди цього дня вивчали цінову політику стосовно хліба. Якщо хліб цього дня здешевшав – означало буде гарний урожай. Низька ціна на хліб в цей день – значить не підніметься до нового врожаю.



На півночі було заведено зважити коровай ввечері та вранці, якщо зменшилась вага, то ціна впаде і навпаки.

На півдні по – іншому теж залишали хлібину на ніч, а вранці дивилися, якщо вона зменшилась – поганий врожай, а якщо на вид збільшилась – гарний урожай.

Що не можна робити в цей день.

Цього дня не можна було прати, шити, прясти.

Зав’язувати  вузли – це зазивати похорони.

Міняти білизну у ліжку – можна захворіти.

Розповідати комусь про свої сни.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!