За християнським календарем 9 квітня шанують пам’ять мучениці Матрони Солунской (Фессалоникійської). В народі свято отримало назву – Матрона, Полурепица, Настовиця, Пестовиці.
Це свято отримало назву Настовницею – бо воно асоціюється з настом – кіркою, яка виникає коли тане сніг. Матрона дотримувалася християнської віри, таємно ходила до Божого храму. Вона була у рабстві у юдейки Павлити, яка постійно намагалася відректи Матрону від віри. За непокору її побили палками, а після смерті скинули зі стіни.
Через це люди часто кажуть: «У квітні – зима по-коліно, а по плечі літо». В ці дні сонце гарно припікає, а ввечері підкрадається прохолода та морозець. Тому й утворюються сліди, які отримали назву настом.
Люди чекали цього дня птахів, що верталися з теплих країв та боролися з паводками.
До цього дня вода в річках підніматися. Це останній день, коли жінки відбілювали білизну та викладали її на сніг. Просили в Бога благословити їх на гарну працю. Тому Матрона є повелителькою жінок – господинь. Вони просили допомоги по господарству, гарного врожаю ріпи, бо вона була найголовнішою стравою на столі та в житті селян. Завдяки її цілющим та смаковим властивостям господині дуже полюбляли вирощувати цю культуру.
Прикмети цього дня:
- Чекай ясної погоди, якщо птах кричить з вечора.
- Суха погода буде, якщо птахи літають низько.