28 квітня — Вербна неділя. Головні традиції та заборони, яких слід дотримуватися усім християнам

Християни святкують Вербну неділю за тиждень до Великодня.

Коли святкують православні, греко-католики та католики

У 2024 році Вербна неділя припадає на різні дати для різних християнських конфесій. Православні та греко-католики відзначають це свято 28 квітня, що є шостою неділею Великого Посту.

Значення та походження свята

В церковному календарі свято, яке відзначається у Вербну неділю, називається Вхід Господній у Єрусалим. За легендою, у попередній до цього день, в Лазареву суботу, Ісус Христос воскресив Лазаря у Віфанії, що викликало велике зацікавлення серед місцевого населення. Тому коли Христос з’явився у Єрусалимі, люди відчували до нього щиру повагу та радість і вітали його, співаючи пісні та кидаючи під його ноги пальмові гілки та квіти.

Чому саме така назва

У багатьох країнах світу Вербну неділю називають Пальмовою неділею, оскільки під час в’їзду Ісуса Христа в Єрусалим на його шляху клали пальмові гілки. Але в Східній Європі, де пальми не ростуть, однак цвітуть верби, — на Вербну неділю тут замість пальмових гілок використовують вербні. Українці традиційно відзначають свято як Вербну неділю.

Традиції свята

Вербна неділя — це свято, яке відзначається у багатьох країнах. У цей день в церквах проводяться особливі служби, під час яких святять гілки верби. Цей ритуал символізує прийдешню весну та відродження життя.

Традиційно, люди брали святити вербу до своїх домівок і висаджували на городі або полі, щоб вона могла рости на славу Богу та стати корисною для людей. Решту гілок вони забирали до своєї хати та ставили під святими образами на покуті.

Деякі люди вірили, що святі гілки мають особливу духовну силу та можуть допомогти у позбавленні від багатьох хвороб. Тому немовлят купали у воді з вербними бруньками, а хворі використовували вербу для лікування. Також гілки верби вважали захистом від пожеж та повеней, а їх господарів від бідності та негараздів.

Ще одна цікава традиція пов’язана з цим святом — якщо хтось проспав ранкову службу, його можна було «побити» святити вербою, промовляючи: «Не я б’ю — верба б’є, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко!».

Що забороняється робити у це свято

У Вербну неділю не слід займатися домашніми справами, такими як прання, прибирання, прасування і ремонт; не варто в’язати та вишивати, готувати гарячі страви, сваритися, ображатися і пліткувати; не рекомендується проводити застілля, вінчатися, одружуватися і хрестити дітей.

 

 

 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!