Благовіщення Пресвятої Богородиці: як правильно провести це свято, та що потрібно зробити усім християнам

7 квітня щороку у православ’ї відзначається одне з найбільших та світлих свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці. Ця дата також відома як Третя зустріч весни та Благовіщення у народному календарі. У цей день існують певні традиції та обряди, а також прикмети про те, що можна та не можна робити. Щоб провести цей день правильно, слід дотримуватись відповідних звичаїв.

Що це за свято Благовіщення Пресвятої Богородиці?

Назва свята «Благовіщення» вказує на те, що воно було встановлене для вшанування благої вісті. 7 квітня архангел Гавриїл з’явився Діві Марії, щоб повідомити про народження Ісуса Христа, Спасителя всіх праведних християн, та Його зачаття. Значення цього свята в православ’ї настільки велике, що навіть під час Великого посту 7 квітня дозволяється вживання риби та олії.

Традиції Благовіщення

Важливим обрядом свята Благовіщення є заготівля Благовіщенської солі. Кожен член сім’ї має взяти трохи солі та кинути її у тканинний мішечок, а господиня повинна прожарити її на сковороді. За народними повір’ями, така сіль допомагає при швидкому одужанні хворого в будинку. Якщо ж сіль не знадобилася протягом року, то її спалюють 7 квітня і заготовляють нову.

У цей день також звичайно приносять у храм насіння та саджанці для освячення. Вірили, що Бог благословляє землю на щедрий врожай, і тому люди здійснюють цей обряд.

Особливу силу має Благовіщенська просфора. Її приносять з церкви додому, підсушують та розтирають в порошок, який потім додають до їжі сім’ї та худоби, щоб протягом року були здоровими.

Правила поведінки у велике свято Благовіщення

На Русі Благовіщення завжди вважалося святом тиші та свободи. 7 квітня не проводилися шумні бенкети з багатими столами.

Сучасний день потрібно повністю віддати своєму духовному розвитку, а будь-які справи та робота заборонені. За народними повір’ями, «На Благовіщення пташка не будує гнізда, а дівчина не плете коси».

Що не можна робити у це свято

  1. У день Благовіщення наші предки забороняли шиття, плетіння та в’язання, бо вважали, що нитки символізують долі людей, і заплутані нитки можуть привести до конфліктів і сварок в домі.
  2. Розсаду краще не висаджувати в цей день, бо вона не приживеться.
  3. День Благовіщення потрібно провести без сварок і непорозумінь, щоб наступний рік у сім’ї був мирним та злагодженим.
  4. Не слід відвідувати перукарню і не варто самостійно займатися зачісками, фарбуванням або завиванням волосся, щоб уникнути випадання волосся.
  5. Якщо ви купили новий одяг на Благовіщення або напередодні 6 квітня, не варто надягати його в цей день (навіть приміряти), бо він може швидко зіпсуватися або розірватися.
  6. Не рекомендується позичати гроші в борг на 7 квітня. Також краще утриматися від позичання різних речей (гроші, хліб, сіль), щоб уникнути втрати добробуту та достатку у вашому домі.

Що варто робити 7 квітня

Попереднього дня 6 квітня на Русі розпалювали очисні вогнища, куди кидали увесь непотріб та сміття. Зола з таких вогнищ вважалася цілющою і використовувалася господинями для збереження врожаю від хвороб і лихоліть. На 7 квітня вони збирали Благовіщенську золу та сипали її під корінь, якщо якась рослина на городі починала хворіти.

Щодо жителів приватних будинків з худобою, їм рекомендується влаштувати трохи шуму, погримати тазами або побарабанити на бубонці. Вірувалося, що такий шум злякає хижих звірів і захистить домашніх тварин.

Прикмети на 7 квітня

Якщо на свято Благовіщення ластівок не видно, то передбачається прохолодна весна.

Якщо 7 квітня йтиме дощ, то це обіцяє багату риболовлю протягом року та врожайну грибну пору у лісі.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!