Чому помідори починають гнити, та що потрібно зробити, щоб цього не відбувалося

Кожний господар зустрічався з такою проблемою, як гниття помідорів. Щоб правильно боротися з нею, потрібно знати причини її виникнення. Гниль розповсюджуються дуже швидко, через це може загинути вся рослина.

Причинами можуть бути неправильний догляд, перепади температури, заражена земля. Для боротьби з гниллю під час плодоношення використовувати хімічні засоби не можна. Дозволяється використовувати тільки народні.

Альтернаріоз. Ви помітите сухі, темні плями на помідорах. Сприятлива температура для розвитку хвороби є 26-31 градус. Допомагає їй в цьому роса. Вражає листя та стебла – утворюються коричнево – сірі плями на них. Переносять захворювання вітер, дощ, садовий інвентар. Хвороба може вражати картоплю, а вона може з легкістю заразити помідори, тому помідори з картоплею поруч не садять. Уражені помідори потрібно прибирати з куща, щоб захворювання не розповсюджувалось на здорові плоди. Засоби боротьби: за 21 день до збору врожаю, обробіть такими засобами, як Оксихом, Райок. Обприскування проводити раз на тиждень, до повного одужання. Коли кущі почнуть давати плоди – використовуйте Фітоспорин та Триходермін. Щоб хвороба не атакувала у наступному році, не слід садити густо рослини та вчасно видаляйте бур’яни.



Антракноз. Ви помітите м’які, маленькі плями на помідорах. Помітити вчасно захворювання дуже складно, воно розповсюджується дуже швидко й томати перетворяться на муміфіковані плоди. Томати починають заражатися від землі, на якій вони лежать. Хвороба вражає вже сформовані плоди, тому стиглі помідори потрібно вчасно знімати. Сприятлива температура для розвитку становить 22-24 градуси, полюбляє вологе середовище. Хвороба розвивається у кінці серпні – початку вересня. Їсти такі помідори не можна. Засоби боротьби: прибрати заражені томати. Обприскайте кущі хлорокисом міді – на 10 л. води додайте 40 гр. порошку. Можна застосувати – Чистофлор, Агролікар або 1% бордоська рідина. Після обробки їсти томати не можна 28 днів. Вражені кущі поступово починайте викопувати та спалювати. Гілки не забувайте підв’язувати. Для профілактики проводьте обприскування бордоською рідиною.

Вершинна гниль. Виникає через неправильний полив та високу температуру. Також, може виникнути хвороба через низьку кислотність землі, або у землі багато азоту та не вистачає кальцію. На верхівці помідора помітна маленька цятка, яка кожного дня росте. Під плямою помідор починає ставати м’яким та вражає більшу частину томата з середини. Їсти такі плоди не можна. Засоби боротьби: проведіть обприскування 0,2 % розчином кальцію хлориду, двічі на тиждень. Поливайте правильно та вчасно кущі. Перед висаджуванням розсади потрібно обробити землю кальцієвою або калієвою селітрою(на відро води – ½ столової ложки селітри). У кожну ямку для томату покладіть 100 грамів дерев’яної золи.



Мокра гниль. Здорові помідори тріскаються та вкриваються нальотом, який має біле забарвлення. Томати стають м’якими та починають неприємно пахнути. Сприятлива температура для розповсюдження – 30 градусів, надмірна вологість. Переносниками хвороби є цибулева муха, гусінь – совок, капустяна муха. Засоби боротьби: як тільки з’явилась хвороба, проведіть обробку бордоською рідиною 1% розчином. У період плодоношення проводити обробку забороняється. Потрібно постійно оглядати кущі та прибирати уражені помідори та кущі. Не забувайте проводити профілактичні заходи проти шкідників та хвороби. Потрібно правильно вносити калійні добрива. Використовуйте мульчуючу плівку.

Сіра гниль. Хвороба спочатку вражає листя, на якому помітні маленькі цятки, які швидко розростаються. Потім плями стають пухнастими й починають вражати стебло та томати. Потім наліт стає сірого кольору. Виникає хвороба через велику кількість азотних добрив у землі та надмірну вологість. Засоби боротьби: обприскайте вражені кущі таким розчином – на відро води додайте склянку золи та чайну ложку мідного купоросу. За бажанням, можна провести обробку 1 % бордоською рідиною або Фітоспорином. Під час плодоношення використайте такі засоби, як Триходерм Веріде, Гліокладин, Триходермін. Перед висадкою помідорів продезінфікуйте землю розчином марганцю. Використовуйте сорти помідорів, які стійкі до захворювань.



Фітофтора. Хвороба починає працювати з середини літа та до початку осені. Плоди стають бурого кольору. Вражає повністю всю рослину та дуже швидко розповсюджується. Сприятливі умови для розповсюдження – надмірна вологість та перепади температури. Щоб врятувати плоди, можна зірвати уражений, не достиглий помідор та на 60 секунд занурити його у воду температурою 50 градусів. Потім просушіть плід та покладіть достигати. Засоби боротьби: не забувайте проводити профілактичні заходи. Використовуйте такі засоби, як Ревус та Консенто. Обробку проводьте раз на 10 діб. Якщо кущі уже вразила хвороба, використайте Купроксат, Інфініто, Хом або 1 % бордоську рідину. Коли помідори почали достигати, обробіть їх Алірином, Триходермом Веріде, Фітоспорином або Гамаїром. Можна, для позакореневого підживлення використати – борну кислоту(на 1 л. гарячої води додати чайну ложку борної кислоти, потім додати ще 9 л води). Або йод (на відро води – 20 крапель йоду, додати 1000 мл. сироватки). Під корінь додайте такий розчин – у 1000 мл. теплої сироватки додайте 100 грамів сирих дріжджів. Залишіть постояти протягом 5 годин, а потім долийте 9 л. води. Використовуйте 1 л. розчину на 1 рослину.



Тріщини та гниття томатів. Частіше це відбувається у помідорах, які вже достигли. Люди можуть самі викликати такі проблеми. Неправильне зволоження – перед збиранням врожаю, поливати кущі потрібно припинити. Якщо стояла посуха й ви не зволожували кущі, а потім різко полили їх, тоді можуть утворитися тріщини. Використовуйте теплу вода та вносьте рідину під кущ. Перепади температури та зволоження. Якщо вологість менш ніж 50 %, томати почнуть тріскатися. У теплицях, частіше провітрюйте приміщення. А на грядках вкривайте грядки агроволокном. Помилки під час внесення добрив. Якщо підгодовувати кущі дуже часто та у великих дозах, то плоди почнуть тріскатись. Не слід перевищувати дозування азотних добрив. Якщо томати перестигли. Не забувайте вчасно збирати врожай. Сорти помідорів, які можуть тріскатись. Зазвичай це виникає у помідорів, які швидко достигають. Помідори, які мають тріщини можна їсти, якщо немає на них гнилі. Краще використовувати розтріскані помідори для консервації, обрізаючи уражені місця.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!