День Федора Неводника — 20 квітня. Чим цей день так важливий для кожного християнина

Сьогодні відбувається відкриття порталу між світом живих та мертвих. У православному календарі цей день присвячений святкуванню пам’яті преподобного Феодора Трихини. Також цей день за народним календарем називають «Федір-власяничник», Окликанням предків або просто днем Федора Неводника.

Ким був святий Феодор і його життєва історія?

Феодор народився в багатій родині в Константинополі, але він вирішив стати чернечим і віддалився від земних благ. Він жив дуже скромно, мав лише одну грубу волосяницю і був відомий як Власяничник або Трихин. Феодор був відомий своїми чудесами та зціленнями, і його мощі після смерті мироточили, лікувавши багатьох хворих.

Традиції та обряди, пов’язані з 20 квітня.

20 квітня на Русі не проводили ніяких важливих справ та заходів, не хрестили дітей, не відбувалися весілля та не займалися важкою фізичною працею. Цей день був повністю присвячений поминанню померлих предків. Навіть рибалки не вирушали на лови в цей день.

Як можемо допомогти нашим покійним родичам у цей день?

У наших предків була велика повага до своїх померлих родичів. Вони вірили, що душі покійних з’являються на землі кілька разів на рік, щоб відвідати своїх рідних. Один з таких днів — 20 квітня, який називається «Окликанням предків».

Наші предки вірили, що душі померлих перебувають у світі мертвих, але сумують за життям на землі та бажають повернутися сюди. Цього дня відкриваються ворота між світом мертвих та живих, і наші предки кликали душі померлих родичів, щоб вони на деякий час повернулися на землю. Раніше це доручалося найстаршій жінці у родині, яка йшла на цвинтар і гірко плакала на могилі померлого родича, запрошуючи його душу повернутися на землю.

Якщо могили були далеко, то рідні виходили на подвір’я свого будинку та голосно кликали своїх померлих близьких. Цей ритуал був звичайним для того часу. Після цього на домашньому столі готували поминальну трапезу, на якій повинно було бути 12 страв.

Люди вірили, що душі померлих харчуються парою, що йде від їжі. Тому всі страви старалися подавати гарячими (супи, млинці, пироги, гарячі гарніри до м’ясних страв).

Також на околицях налаштовували столи для померлих, на яких ставили свічки, хліб та сіль.

Усі родичі повинні були сісти за стіл, але одне місце мало залишатися вільним. Вважалося, що там сяде душа головного прабатька.

За віруванням, померлі душі можуть з’являтись на столах і стільцях, тому не треба ставити на них ноги під час трапези.

Душі покійних перебувають на землі до півночі, аби потім повернутись у світ мертвих. Щоб провести їх назад, всі члени родини виходять на двір і протягом декількох хвилин стоять у повній тиші.

Якщо з’являється легкий вітерець, це означає, що душі померлих рідних вже дійшли до потойбічного світу.

 Корисні поради на 20 квітня

  1. Якщо 20 квітня після Великодня припадає на Світлу седмицю, то не слід проводити окликання предків, краще зачекати на Радоницю.
  2. Якщо ви відвідуєте цвинтар, купуйте гвоздики, вони символізують скорботу і печаль, і покладіть їх на могили.
  3. Перед 20 квітня необхідно ретельно прибрати в будинку, щоб було дуже чисто і порядок. У день окликання потрібно надіти новий красивий одяг, не сваритися і не лихословити.

Коли душі померлих приходять до нашого світу, важливо, щоб вони побачили, що родина живе добре, в достатку, мирі та злагоді, і має все необхідне, включаючи смачну їжу і хороший одяг.

Погодні прикмети на 20 квітня

За погодою сьогодні можна передбачити майбутні події. Наприклад, якщо на 3 травня йде дощ, то це може означати, що урожай меду влітку буде не дуже великим. А якщо сьогодні гримить перший грім в літньо-осінній період, то можна очікувати щедрий урожай.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!