За православним календарем 11 травня заведено шанувати пам’ять святих рівноапостольних братів Кирила та Мефодія. Саме вони були творцями слов’янської абетки. Після, брати переклали Євангеліє, Псалтир та Апостол – слов’янською мовою.
В багатьох країнах, в цей день проводять різноманітні виставки, фестивалі, читання, книжкові ярмарки та багато різноманітних культурних заходів, які присвячені дню слов’янської писемності.
Віряни, 11 травня святкували день граду, бо він міг в одну мить понівечити весь засіяний врожай пшениці. Люди збиралися та влаштовували хресні ходи разом з іконами. Ходили по периметру всіх своїх полів. Сіяти та працювати з землею сьогодні заборонено.
Саме 11 травня прокидалися русалки – річкові богині. Після того, як люди прийняли християнську віру, люди почали сприймати русалок, як нечисту силу. Русалками називали тих дівчат, які втопилися, померли не пройшовши обряду хрещення, дівчат, що купаються без натільного хреста.
Ці жіночі створіння мешкають у своїх палацах, на дні водойми. З осторогою необхідно відноситися молодим хлопцям, бо русалки можуть заманити їх до себе та залишити у себе назавжди. Щоб не потрапити до рук русалки – на річку з собою треба брати полин – траву. Русалки негативно ставляться до цієї рослини. Кожна людина повинна знати, що в ніч на Івана Купала та в русальний тиждень – неможна купатися та навіть полоскати руки в водоймах.
В цей день забороняється працювати дівчатам. Дівчата виплітали вінки з квітів та мріяли про майбутніх наречених. Вінки пускали на воду, вірили, що їх одягнуть русалки та будуть в них святкувати.
Прикмети цього дня:
- Якщо в цей день йде дощ, то влітку буде мокро.
- Туман 11 травня – дощі влітку.
- Чекай дощів – якщо кінь трясе гривою.
- Сни, які снилися з 10 на 11 травня – збудяться через 12 днів.
- Якщо в цей день тепла та суха погода, то літо буде таким самим.