Для того щоб запобігти ураженню полуниці різноманітними хворобами та шкідниками весною, необхідно провести двічі або тричі обприскування. Починають це робити, як тільки зійде сніг й поки полуниця не припинить цвісти. Це забезпечить гарне формування ягід та багатий врожай.
Обробку слід робити хімічними засобами, через те, що біологічні не дають гарного результату. Обробляти слід мінімум 4 рази та дотримуватися інструкції.
Найпоширеніші хвороби – бура плямистість, борошниста роса, сіра гниль. Ці хвороби викликають патогенні мікроорганізми, грибки. Боротьбу з ними слід вести за допомогою засобів у складі яких є мідь та фунгіциди. Обприскування проводять два рази, засоби при цьому необхідно змінювати. 1 раз – на початку весни, коли з’явилося перше листя. 2 – перед тим, як ягода почне зацвітати.
- Фалькон або хорус – веде боротьбу із всіма захворюваннями, працює при низьких температурах. Не чинить шкоди для людей, навколишнього середовища та бджіл. Розводять на відро – 3 гр. засобу.
- Мідний купорос – розводять на відро – 10 гр. порошку.
- Бордоська суміш – це розчинений у вапняній емульсії мідний купорос. Вона продається у спеціальних магазинах або її можна зробити самому. Необхідно 8 л холодної води, 2 л гарячої, 100 гр. мідного купоросу, 150 гр. вапна, 2 пластмасові місткості об’ємом 5 л. в одну насипте вапно, в іншу купорос. Перемішайте воду та налийте по 5 л води в кожну. Воду з вапном процідіть та додайте дуже обережно до купоросу. Цей розчин необхідно використовувати одразу.
Обробка від шкідливих комах.
Головним шкідником є суничний кліщ та малиново – суничний довгоносик. Для боротьби з довгоносиком використовують інсектициди. Після сходження снігу одразу проведіть обприскування проти кліща — Омайтом, Енвілором, Масаем, Актелліком. Проти довгоносика – Кеміфос, Інта-вір, Алатар. Повторно зробіть обприскування після збирання врожаю та обрізання листя. Можна використати біологічні препарати – Фітоверм, Агровертин. Якщо навіть у вас немає цих шкідників, то все одно слід провести профілактику – пролийте грядки гарячою водою з додаванням марганцю. Також можна використати народні засоби.
Боротьба зі шкідниками народними засобами.
- Чорнобривці – насипте літрову повну банку висушеними квітками чорнобривців та налийте до верху води. Залишіть настоюватися 2 доби. Робіть обприскування процідженим розчином.
- Перець червоний – на 10 л води додайте 100 гр. перцю, кип’ятіть 60 хвилин. Перед обприскуванням розведіть 0,5 л відвару на 10 л води.
- Часник – наріжте 15 зубків часнику та додайте 5 л води, залишіть настоюватися тиждень. Перед використанням процідіть.
- Цибулеве лушпиння – у літрову банку покладіть до верха лушпиння та залийте гарячою водою. Залишіть настоюватися 2 доби. Перед використанням процідіть та розведіть у пропорціях 1 до 2. Використовуйте настій в той же день.
Боротьба із хворобами народними засобами.
- Витяжка з золи на водній основі – на відро окропу додайте 3 кг золи та 40 гр. господарського мила. Залишіть настоюватися на пів дня, після використайте.
- Молочна сироватка – 1 ст. л. перекису 3 %, 40 крапель йоду та 1 л сироватки – змішайте та зробіть обробку проти захворювань.
- Гірчиця – розведіть на відро води 100 гр. гірчичного порошку. Залишіть постояти 48 годин, перед використанням процідіть та розведіть у 2 рази.
Як обробляти полуницю перед висадкою у ґрунт.
Обов’язково необхідно знезаразити саджанці. Це можна зробити так:
- Приготуйте суміш – на відро води додайте 3 ст. л. солі, 1 ч. л. мідного купоросу. Опустіть корінці в цей розчин на 10 хв. Після промийте під проточною водою та висадіть у ґрунт.
- Опустіть корінці у воду температурою 45 градусів на 10 хв.
- Занурте саджанці у розчин фітоспорину – на 5 л води – 10 гр. засобу. Почекайте 60 хвилин та висаджуйте у ґрунт.
Правила обприскування полуниці.
Зазвичай використовують хімічні засоби тому:
- Дотримуйтесь інструкції.
- Змінюйте засоби, шкідники до них можуть звикати.
- Обирайте теплу та суху погоду, бажано у вечірній час для обприскування.
- Не жалійте засобу, робіть рясне обприскування.
- Не забувайте одягати захисний одяг.
Також не слід забувати про регулярну санітарну обробку весною.
- Зберіть мульчу з грядок, вона може згнити.
- Поправляйте борти грядок.
- Додавайте мінеральні та органічні добрива.
- Коли стане тепло – покладіть мульчу на грядки.