Дізнайтесь, як правильно обрізати лозу винограду в осінній період. Обрізка є дуже важливим етапом для того, щоб ваші кущі давали гарний врожай. Обрізають лозу восени та навесні.
Розряджати виноград потрібно через те, що зола має швидкий ріст, тому через безліч гілок та листя поступає мало повітря й врожай стає маленьким та кислим на смак.
Недоліки весняної обрізки:
Після обрізки виділяється багато соку, пасоки. В цей час гілки стають слабкими, а ті гілки що знаходяться вище зовсім не отримують живлення. У результаті гілки можуть засохнути. Якщо пасока потрапить на поруч розташовані бруньки, вони загинуть. Тому, безліч людей обрізає виноград восени, коли рух соку припиняється.
Що потрібно зробити, щоб не виникали труднощі весняної обрізки?
- Починайте обрізку з початком весни, коли ще не розтанув сніг.
- Щоб сік не потрапив на бруньки, надрізайте гілку від бруньки. Розріз повинен бути горизонтальний, тоді сік падатиме на ґрунт.
- Якщо з гілки витікає багато соку, місце зрізу обробіть оліфою, крейдою або борною кислотою. Садовий вар використовувати не можна.
- На тонких пагонах місце зрізу можна обережно обпалити, щоб припинити соко — виділення.
Недоліки осінньої обрізки:
Деякі вважають, що перед зимовим сном виноград всі поживні речовини направляє з гілок та листя до кореневої системи. Якщо обрізати гілки восени, кущ не отримає всі вітаміни та мінерали й наступного року не порадує вас врожаєм.
Що потрібно зробити, щоб не виникали труднощі осінньої обрізки?
- Процес проводьте, коли листя повністю опаде. Це відбувається після перших заморозків.
- Якщо температура повітря тримається стабільно +5 градусів й тепліше не становиться, це ідеальний час для обрізання лози.
- Процедуру проводять у суху погоду.
Тому, ви ознайомились з перевагами та недоліками весняної та осінньої обрізки лози. Пам’ятайте, той сорт винограду, який потрібно накривати на зиму, обрізання проводять восени. Зайві гілки потрібно обрізати, нові швидко наростуть весною. Якщо накривати виноград не потрібно, процедуру проведіть весною. Весною огляньте кущі, які ви обрізали восени. Якщо наявні поламані або ушкоджені гілки, їх потрібно прибрати.
Обрізання гілок проводять починають з весни, а закінчують восени. Влітку, також можна прибрати деякі гілки, щоб допомогти врожаю дозріти. Це гілки другого порядку, які виростають з бруньок, які знаходяться у стані сну. Та верхівкові гілки, які жирують. Листя, яке закриває сонце ягодам, потрібно прибирати.
Бажаємо успіхів!