Малина росте, майже в кожного садівника. Вона не примхлива по догляду, але іноді трапляється так, що врожай починає засихати. Перш ніж вживати якихось заходів, потрібно знати причину чому так відбувається.
Найпоширенішими причинами є – неправильне зволоження або розпушування, під час якого порушується коренева система рослини. Щоб таких проблем не виникало, необхідно садити гарні саджанці, насаджувати їх не густо, правильно поливати, підгодовувати та мульчувати.
Найпоширеніші захворювання:
- Вірусний хлороз. Листя починає жовтіти та в’янути, те саме відбувається й з пагонами. Хвороба викликається нестачею мікроелементів та погодні умови. Плоди, також вражає хвороба – вони не встигають визріти та стають сухими. Особливості хвороби – листя починає жовтіти з середини до країв, через деякий час переходить на пагони й вони стають тонкими. Переносять хворобу – кліщі та попелиці. Також, хвороба може виникнути під час щеплення та користування не продезінфікованими інструментами. Щоб вилікувати неінфекційний хлороз, потрібно підживити землю тими елементами, які потребує рослина. Зробити обприскування по листу, провести ін’єкції мікродобривами у штамби, коріння та гілки рослин. Вражені кущі потрібно прибрати. Для посадки краще обирати такі сорти малини, як Корнеульська, Вікторія, Колгоспниця – вони стійкі до хлорозу. Вчасно проводьте обприскування проти кліщів та попелиці. Можна застосувати такі засоби, як Інта – Вір (на відро води – 1 таблетка, використовують 1,5 л на 10 м2), Фуфанон – Нова (на відро води – 10 мл. засобу, використовують 2 л. на 10 кущів).
- Малинова мозаїка. На листах з’являється пігментація, хвороба вражає ягоди та пагони. Ягоди стають маленькими, не смачними та засихають. Переносниками хвороби є кліщі та попелиці. Збудник може потрапити у рослину через рани та ушкодження, які виникають від інструментів та шкідників, через кореневу поросль. На початку хвороби листя стає строкатим, на ньому помітні світлі та темні, жовтуваті плями. Якщо хвороба сильно вразила рослину, на листах виникають потовщені ділянки, листя стає тонким, дрібним та деформованим. Хворобу вилікувати неможливо. Вражені кущі потрібно прибрати та спалити. Щоб уникнути захворювання, потрібно вчасно проводити профілактичні заходи проти попелиць та кліщів. Садити здорові рослини та не загущувати посадки. Для профілактики обробіть рослини такими засобами, як Пентафаг (на відро води додайте 200 мл. засобу, обробку повторіть через 10 днів).
- Вертицильозне в’янення. Захворювання викликає грибок, який живе у землі та вражає рослини через коріння. Активно поводить себе у добре зволоженому ґрунті та під час температурних стрибків нічної та денної температури. Листя починає тьмяніти у червні та липні. Хвороба починає вражати нижні листки та з країв листових пластин. Після починає тріскатися кора, ягоди не встигають визріти та засихають. Садити потрібно здорові саджанці, не забувати змінювати насадження, вражала не садити рослини, де вже росли інші культури, які вже були вражені хворобою – суниця, картопля, баклажани. На початковому етапі захворювання – використайте фунгіциди (Фітоспорин – М, Превікур Енерджі, Триходермін, Вітарос). При сильному враженні — рослини потрібно знищити.
- Кучерявість малини. Захворювання викликане вірусом. Переносником хвороби є кліщі, попелиці, не продезінфіковані інструменти, вражені хворобою саджанці. Стебла стають потовщеними та вкороченими, листя стає маленьким та починає скручуватися, ягоди починають засихати та падати. Вражені хворобою кущі можуть прожити протягом 4 років, але вилікувати захворювання не вийде. Рослини потрібно прибрати з корінням та спалити. Тому, щоб не доводити кущі до такого стану, потрібно вчасно проводити боротьбу з попелицями. Використайте такі засоби, як Скор, Фуфанон – Нова, Абіга – Пік.
Бажаємо успіхів!