Після свята Великодня, відведений спеціальний день, який має назву Радониця. Це день, коли люди ходять відвідувати могили померлих родичів та шанувати їхню пам’ять. В народі цей день має назви – Гробки, Томина неділя, Проводи, Хомина неділя, Червона гірка. За церковними поняттями – Радониця.
У всьому році існує багато поминальних днів, але саме цей несе в собі свято та радість, яку люди несуть на могили померлих родичів, поєднують небесну й земну церкву, бо для Господа всі живі.
Свято Великодня – це день коли Ісус Воскрес, тому люди й святкують та радіють в честь цього. Тому, згадуючи про воскресіння Господа, ми згадуємо про померлих родичів та молимося за них. Також, є батьківські суботи, коли люди згадують всіх померлих родичів та близьких. За християнським календарем, поминають родичів у вівторок другого тижня після свята Великодня.
Коли слід ходити на кладовище?
Традиційно йдуть поминати родичів у вівторок, другого тижня після Паски. Але більшість людей, особливо у великих містах, починають поминання з суботи. У кожному місті свої поминальні дні. На кладовищі читають молитви та моляться за упокоєння душі, за бажанням можна запросити священника, який знаходиться в цей день на кладовищі. Перед цим днем, люди ходять прибирати на могили. А на Радоницю необхідно роздати милостиню тим, хто цього потребує й вони теж помоляться за ваших родичів. Таким чином ви наблизитесь до Бога, тому не слід проганяти людей, котрі ходять по кладовищах та збирають їжу.
Що не слід робити в цей день?
Не слід вживати велику кількість алкогольних напоїв на кладовищі. Бажано поминати родичів прийшовши додому. Поминання на могилах повинно бути символічним, не слід влаштовувати пишних посиденьок на могилах.
Повір’я на поминальний день.
- В цей день не слід померлих називати покійниками, вони все чують. Називайте їх краще родичами, близькими або знайомими.
- За 7 діб родичі померлих повинні прибрати на могилках, посадити квіти.
- В цей тиждень не бажано садити городину, бо не буде гарного врожаю.
- Жебраки, перш ніж взяти крашанки та паски, повинні помолитися за ваших родичів.
- Перед тим, як зайти та вийти з цвинтаря через ворота, необхідно три рази перехреститися. Прийшовши додому бажано вмитися освяченою водою.
- Дітям до 7 років та вагітним жінкам на цвинтар ходити не бажано. Краще відвідати церкву, помолитися та віднести панахиду.