14 листопада вшановують апостола Філіппа, одного з учнів Ісуса Христа. Після воскресіння Ісуса Пилип продовжив нести Боже слово та здійснював чудеса, допомагаючи людям. Він прославився як рятівник від укусів змій і хвороб очей, а день його пам’яті називають Пилипів день.
Святий Пилип народився у місті Віфсаїда і відмінно знав Святе Письмо, що дало йому передчуття про прихід Спасителя. Пилип згадується в Євангелії за своє служіння після воскресіння Ісуса, коли поширював християнство в різних містах, таких як Самарія, Газа, Азот, Кесарія, Скіфія, і Фрігія. Його шлях завершився мученицькою смертю за наказом імператора Доміціана.
Цей день також знаменує початок Різдвяного посту, тому його називають Пилипівкою. Традиційно, це був останній день перед постом, коли сім’ї збиралися за святковим столом. Молодше покоління готувало страви, а старші відпочивали. На стіл подавали пельмені, ковбаси та інші смаколики. У деякі страви додавали символічні «сюрпризи»: перець – до неприємностей, петрушка – до порожніх турбот, болгарський перець – до романтичних пригод, кріп – до ревнощів, сіль – до сліз, а м’ята – до спокою.
Цього дня також дотримувались традиції задобрювання домового – охоронця дому. Йому залишали гостинці в комірчині: хліб із сіллю, молочну кашу та солодощі, а іноді й алкоголь, якщо він був на столі. Гостинці слід класти так, щоб їх ніхто не бачив, і примовляти: «Дорогий домовим, прийми гостинці. Даю з повагою!». Домовий «духовно» частується ласощами, а наступного ранку їх віддають птахам. Солодощі змінюють раз на місяць.
Господарі, які живуть у власних будинках, залишали гостинці не тільки вдома, а й у сараях, щоб захистити домашніх тварин.
Народні прикмети на Пилипів день
- Іній на деревах — до гарного врожаю вівса.
- Сніжна хмара на небі — до дощового травня.
- Кішка вмивається — якщо в домі є молода дівчина чи хлопець на виданні, то це знак швидкого весілля.