Святої мучениці Дарини — 19 березня. Що потрібно зробити кожному християнину та на що звернути увагу

За православним календарем, 19 березня, заведено шанувати святих мучеників Хрисанфа та Дарію. В народі свято має назву – Дарина – брудні ополонки, обманний день або день домового. Хрисанф народився в Олександрії, в родині язичника. Після він виріс, вивчився та вирішив прийняти християнство. Батько його був цим не задоволений та вирішив одружити сина на жриці Дарині, щоб він знову став язичником. Але Хрисанф заманив й свою кохану у християнську віру та почали вони жити своїм безтурботним життям. Через це над ними постійно знущалися кати, але вони не відреклись від своєї віри. Хрисанфа та Дарину засипали живими землею та камінням й вони загинули.

Люди вірували, що цього дня не можна бути брудним, бо хто брудний зовні такий самий і з середини.

Також, ходило повір’я, якщо цього дня у корови народиться теля або у свині – поросята, то через деякий час їхня хазяйка теж завагітніє. Молодиці в цей день йшли ворожити на річки. Коли підійшовши до річки натрапляли на одиноку пташку, означає, що в найближчий рік дівчина заміж не вийде. А якщо на річці помітили багато пташок – наступний рік обіцяє подарувати стосунки.

Заведено цього дня обманювати один одного, таким способом люди веселять Домового. 19 березня – день коли домовий прокидається після сплячки. Щоб задобрити та не розізлити — люди пригощали його хлібом та склянкою молока. Ці речі необхідно поставити за пічкою, там він мешкає. Люди намагалися влаштовувати цілі вистави аби всі сміялися та жартували, веселили домового. Цей обряд існує й в наш час, свято має назву – День Сміху або День Дурня. Традиційно цього дня обманути когось, бо якщо цього не зробиш – весь рік будеш обманутим. Ображатися на жарти неможна, бо наступний рік буде невдалим. Вважалося обдурювати краще молодицям, щоб потім їхні майбутні чоловіки не обманювали. Вірили якщо наречена в цей день обдурить нареченого та він повірить їй, то в найближчий час вони одружаться.

Цього дня люди благають домового допомогти зачати дітей. Господині необхідно спекти солодкий пиріг та залишити на ніч на столі. Стіл необхідно застелити білою скатертиною. Повторюйте слова : «Пан Домовик, пригощайся частуванням та в проханні не відмовляй. Ти все зможеш та зачати дитину допоможеш. Як буде син – батьку втіха буде, а дівчинці – буду рада я. Дарую тобі п’ятачок, щоб дав багато діточок. Дякуємо, господарю».

Коли настане ранок пиріг необхідно скуштувати разом з господарем, а поблизу дверей покласти п’ятачок. Пригощайте сусідських дітей різноманітними ласощами та смаколиками.

Прикмети цього дня:

  • Наросте зелена та велика трава, якщо цього дня шумно тече вода у струмках. А буває й навпаки тихо тиче – трави гарної не буде.
  • Літо буде теплим та припиняться холоди – якщо на небі немає зірок.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!