Вадим Ключник — 9 квітня. Все що потрібно зробити в цей день, та чого слід остерігатися

9 квітня, відзначається Всенародне свято Вадима Ключника. У цей день православна церква вшановує пам’ять архімандрита Преподобномученика Вадима Перського. Це найскорботніший день у році, тому він не передбачає веселощів та вживання алкоголю. Поняття «Ключник» походить від великої кількості джерел і струмочків, що пробиваються з землі в цей час, і є поширеним в народному побуті.

Життя та смерть архімандрита Вадима

Архімандрит Вадим народився у 4 ст. в Персії в заможній родині. Він здобув світську освіту, але пізніше відкрив для себе християнство та віддав більшу частину свого багатства жебракам і спорудив скромний скит.

У 376 році місцевий шах Сапор почав полювання на християн, і Вадим з його сімома учнями стали одними з перших, кого заарештували. Протягом 100 днів їх катували, але вони не зреклися своєї віри.

У той час в’язнем разом з ними був чоловік, на ім’я Нірсан, який зрадив свою віру. Наглядачі змусили його вбити Вадима, і Нірсан виконав цей наказ, відрізавши голову архімандриту мечем, а потім сам заколовся.

Життя і смерть архімандрита Вадима є прикладом глибокої віри та відданості Христу, яку ніщо не змогло зіпсувати.

Традиції та обряди

Українці вірять, що в день Вадима Ключника джерела мають особливу цілющу силу, тому їх відвідують, п’ють воду та обмиваються на місці. Також люди набирають воду для використання в лазні. З давніх-давен практикується ворожіння «на судженого(у) по джерелу», де за допомогою солі та землі з-під будинку об’єкта ворожіння віщують про потенційного обранця(цю).

Також, до 9 квітня, коли луки вже заростають травою, господарі починають відпускати свою худобу на випас, а землероби перевіряють поля на готовність до посіву, кидаючи ком землі на землю і перевіряючи його форму. Якщо ком розсипався, то можна починати посівні роботи, якщо зберігав форму, то потрібно було ще почекати.

Прикмети про погоду та природу

У народі існує багато прикмет, пов’язаних з погодою та природою. Наприклад, якщо під час «ключника» піде дощ, це означає, що можна очікувати хороший врожай. Якщо кульбаба розкрилася, то це ознака того, що настала весна. А якщо корови голосно мукають і просяться із загону вранці, то очікуйте на теплу і сонячну погоду. Такі прикмети передають давні знання та допомагають прогнозувати погоду та природні явища.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!