Лютий – сприятливий час для посіву розсади. Більшість городників цікавить питання про застосування перекису водню під час замочування насіння.
Перекис водню у садівництві використовують, щоб запобігти хворобам рослин та принесли гарну врожайність, саме для цього застосовують цей препарат.
- Занурення посівного матеріалу у перекисі.
При використанні, перекис варто розчинити з водою, почекати деякий час, а після у мішечку занурити насіння у розчин. Розчиняють перекис з водою у співвідношенні столова ложка на 0,05 мл. води. Зробивши більшу концентрацію, можна спалити насіння й не отримати розсади взагалі. Огірки та помідори занурюють у розчин на добу, а все інше насіння на 12 годин. Потім насіння промивають чистою водою, а після висаджують у ґрунт.
- Для чого це потрібно робити?
Всі добре знають, що перекис використовують не тільки у садівництві, але й у медицині. Перекис водню широко використовують для дезінфекції. Рослинам він допомагає краще сходити, розвиватись, бути захищеною від хвороб, під час проростання насіння. Буває насіння, яке дуже довго сходить, а може взагалі не зійти – згнити у ґрунті. Завдяки обробці перекисом, насіння може лежати у ґрунті тривалий час й нічого поганого не станеться. Перед замочуванням, спочатку насіння хвилин на 20 потрібно покласти у звичайну воду – для розм’якшення. Таке замочування допоможе розм’якшити оболонку насіння та покращити дію перекису.
- Яке насіння обов’язково повинно пройти обробку перекисом?
- Насіння, яке довго лежить й може на собі мати цвіль та різні збудники захворювань. Таке насіння може взагалі не зійти, а якщо зійде, буде постійно хворіти.
- Дугостійке насіння, яке спочатку слід замочити у воді, а вже після у перекисі. Це таке насіння, як – баклажани, перці, кавуни, гарбузи, кабачки, огірки.
- Насіння, яке містить ефірні олії. Перекис змиє ці олії та допоможе йому швидше прорости.
Селера, морква, петрушка та кріп.
Не слід, окрім обробки перекисом забувати про гарний догляд, полив та додаткове освітлення!