Як правильно доглядати за фруктовими деревами на початку весни, щоб щедро вродили

Наближається весна й розпочався час привести до ладу свій сад. Весняний догляд відіграє важливу роль в отриманні майбутнього врожаю.

Навіщо обрізати крона дерев?

Загущеність дерева впливає на якість та кількість майбутнього врожаю. Також, обрізка дозволяє захистити дерева від хвороб. Протягом багатьох років, вчені дізнались, якою повинна бути крона дерева, щоб всі гілки отримували достатньо світла, гарно циркулювало повітря та повноцінно харчувались й росли плоди.

Саме для цього варто прибирати сухе гілля, яке не цвіте, зламане, уражене захворюваннями та неправильно розміщені. Таким способом люди проводять профілактику захворювань та омолоджують дерева.

Після обрізки, гілки повинні сформувати гарний скелет, тому обрізку варто проводити враховуючи, куди будуть рости молоді гілки. Важливо все правильно зробити та отримати гарний результат.

Які бувають обрізки?

  • Формуюча, яка робить крону спеціальною формою. Така обрізка дозволяє гілкам отримувати достатньо сонця та не дає рости дереву, куди не потрібно.
  • Омолоджуюча, яка поновлює старі гілки, стимулює ріст нових та підвищує врожайність.
  • Санітарна, яка дозволяє прибрати уражені гілки хворобами, видалення старих та сухих гілок.
  • Підтримуюча або регулююча, яку роблять кожен рік. Під час неї прибирають загущеність та коректують форму крони.




Які бувають способи обрізки?

  • Проріджувальна – зріз на кільце. Таким чином прибирають загущеність та надають кроні гарного провітрювання. Пагони видаляють до самої основи, по лінії кільцевого валика, який знаходиться у місці її прикріплення.
  • Укорочення – роблять для того, щоб пробудити сплячі бруньки. Їх роблять на молодих деревах, щоб утворювались правильні розгалуження, на зрілих для омолодження, для того щоб загальмувати ріст дерева та стимулювання бічних пагонів, для зміни направлення росту гілок.

Загальні правила обрізки.

  • Обрізку проводять, коли ще не розпочався рух соку у дереві. Але є твердження, що маніпуляцію можна провести на початку сокоруху, тоді рани дерев швидше загоюються. Головне встигнути до появи бруньок. Кісточкові дерева обрізають у стані спокою.
  • Обрізайте гілки кожен рік, щоб підтримувати потрібну крону дерев. Якщо пропустити обрізку, потім доведеться відрізати товсті гілки, які значно травмують дерево. Непотрібні гілки будуть висмоктувати поживні речовини з дерева, які потрібніші для основних гілок та плодів.
  • Обрізку проводьте лише чистими інструментами.
  • Спочатку приберіть сухі та хворі гілки, а потім ті, які ростуть неправильно.
  • Обрізайте гілки у самої основи, щоб не утворювались дупла.
  • Під час обрізки не слід залишати розгалуження, бо через деякий час гілки можуть зламатися під вагою плодів.
  • Нижні гілки повинні бути більше розвинуті, якщо верхні гілки такі самі, як нижні – їх ріст потрібно загальмувати, укоротити її.
  • Для того, щоб на деревах не утворювались сухі пні, обрізайте гілки так, щоб біля місця зрізу почали рости бічні пагони.
  • Однорічні пагони обрізають так, щоб верхньою була зовнішня брунька. З неї виростить пагін, який буде рости від стовбура або скелетної гілки. Якщо крона дерева обвисла, то обрізання роблять біля внутрішньої бруньки. Так регулюється форма крони.
  • Якщо за рік виростає мало гілок, то проведіть сильну обрізку.




Яка правильна технологія обрізки?

  1. Тонкі гілки обріжте, залишаючи 10 мм., роблячи косий зріз. Залишіть шип розміром пару сантиметрів. Якщо пагін однорічний, шип не залишають.
  2. Однорічні пагони обрізайте так, щоб ріжуча частина була біля гілки, яка залишається на дереві.
  3. Товсті гілки зрізайте так, щоб кора була цілою, без пошкодження. З однієї сторони зробіть відпил, а з іншої спилюйте основу.
  4. Не можна обрізати гілку нижче її прикріплення – кільцевий наплив. Обрізку проводьте по верхній лінії напливу.
  5. Товсті гілки відпиляйте трохи вище, а після зробіть корекцію спилу.
  6. Зрізи розміром понад 10 мм. – обробіть садовим варом. Якщо розмір понад 20 мм. – нанесіть штучну кору, латексну фарбу, жовту глину, яку змішують з коров’ячим гноєм.

Етапи весняної обрізки.

  1. На молодих деревах сформуйте скелет. Якщо дерево висаджене весною – обрізайте його весною, а якщо восени – чекайте до весни. Нижні гілки залишайте довшими, ніж верхні. Крона формується від 4 до 6 років.
  2. Якщо крона сформована, то кожний скелетний пагін розглядайте, як окреме дерево. Наступні 5 років обрізку проводьте для стимуляції та появи бруньок.
  3. Весняну обрізку проводять для того, щоб вкоротити гілку біля бруньки, яка дасть новий пагін у потрібному напрямку.
  4. Пагони другого порядку роблять довшими, ніж третього. На них залишають кілька бруньок.
  5. Гілки, які ростуть щільно та переплітаються – видаляють.




Найпоширеніші помилки, під час обрізки.

  • Не залишайте розгалужений стовбур, після буде важко сформувати правильну крону й дерево може розколотись.
  • Не допускайте ріст скелетних гілок під гострим кутом до стовбура. Такі гілки можуть відколотись під вагою врожаю. Якщо гілки ростуть під великим кутом, вони просто будуть гнутись до землі.
  • Не допускайте несиметричність формування крони.
  • Не псуйте бруньки під час обрізки.
  • Не наносьте одразу садовий вар, почекайте поки зріз трохи підсохне.

Не слід боятися цієї маніпуляції, навіть якщо ви цього ніколи не робили.

Бажаємо успіхів!

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!