Як вирощувати помідори: від посіву насіння до висадки розсади

Дуже популярний овоч на грядках та на столі – томат. З нього готують безліч страв та можуть просто вживати зірваним з грядки. Вирощують культуру дуже багато людей.

Дізнайтесь, як з насінини отримати гарні та смачні плоди.

  1. Підготовка насіння.

Перевірте насіння на схожість зануривши його у 3 % солоний розчин. У 500 мл. води розчиніть столову ложку солі, занурте насіння на 10 хвилин. Погане насіння спливе на поверхню. Гарне насіння дістаньте, промийте та просушіть. Після насіння повинно набухнути, тому складіть його у вологу серветку на добу, а після висійте у підготовлений ґрунт. Насіння підлягає вирощуванню до 5 років. свіже насіння можна не перевіряти, воно й так повинно зійти.

  1. Підготовка ґрунту.

Землю краще придбати у магазині. Вона має потрібний вміст та вже оброблена від шкідників. Можна ґрунт приготувати самостійно – змішайте у рівних пропорціях дерн, перегній, торф або тирсу. Можна вирощувати розсаду у торф’яних таблетках, тоді пікірувати томати не знадобиться. У такі таблетки кладуть дві – три насінини. Після сильні саджанці разом з таблеткою висаджують у ґрунт. На 1 сіянець з торф’яної таблетки потрібен горщик об’ємом 500 мл.

Висадити розсаду потрібно за 45 – 65 діб. Слід враховувати сорти та час сходження. Щоб висадити насіння у ґрунт наприкінці травня, розсаду слід посіяти на початку весни або наприкінці зими – у лютому. Насіння садять на глибину 10 мм., накривають плівкою та відправляють у тепле місце.

  1. Яке світло потрібно?

Перші п’ять днів світло розсаді потрібне цілодобово. Після того, як вона зійде – достатньо від 12 до 16 годин.



  1. Яка температура необхідна для вирощування?

Коли з’являться сходи, температуру потрібно знизити – до 16 градусів. днів через 10 – підвищити до 20 градусів вдень, а вночі до 15 градусів. розсада не повинна відчувати протягів.

  1. Зволоження.

Земля повинна бути рівномірно зволожена. Використовуйте лише теплу воду. На початку вирощування розсади, ґрунт потрібно обприскувати, якщо він сухий. Раз на 7 днів поливають розсаду, коли з’являться перші листочки. При появі п’яти  — раз на три дні.

  1. Пікірування.

Проводять двома способами. 1 – одна рослина з міцним корінням та 2- дві рослини з двома кронами, які потім обв’язують ниткою, а коли вони зростуться, верхівку слабкого саджанця прищипують та прибирають нитку. У першому випадку краще використовувати  торф’яні таблетки, а другий варіант краще підходить для високих томатів.

  1. Загартовування.

За пару тижнів до висадки у ґрунт, томати потрібно загартовувати. Знизьте температуру до 18 градусів, а після до 14. За 7 днів до висадки залишіть розсаду на три години на свіжому повітрі. А перед самою висадкою – на 24 години. Розсада повинна мати зріст 30 см., мати 7 листків та бутони, але не обов’язково.

Помилки, які допускають садівники:

  • Обрали погану землю для вирощування.
  • Обрали погані сорти для вирощування.
  • Ви залили розсаду.
  • Нестача освітлення для саджанців.
  • Посіяли рано насіння.




Ділянка для вирощування томатів повинна бути гарно освітленою та не мати протягів. Можна садити томати після бобів, цибулі, капусти та гарбузів. Не варто садити томати там, де росли пасльонові, перець, баклажани та бульба. Ґрунт повинен мати нейтральне або слабокисле середовище. Обирайте суглинистий або супіщаний ґрунт. Землю на зиму варто підживити органікою, тоді ваші томати виростуть смачними, великими та не будуть вражені фітофторозом.

Висаджуйте розсаду, коли закінчаться заморозки. У землі зробіть ямки, полийте та висадіть розсаду. Можна поставити поруч палицю, яка буде підтримувати саджанець.  Між рядами відстань повинна складати 60 см., а між рослинами – 35 см.

Бажаємо успіхів!

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!